Spotkanie autorskie i promocja książki „Lublinerowie” odbędzie się 25 września (wtorek) o godz. 18.30 w Zielonkowskim Saloniku Kulturalnym (w Muzeum Zielonki) przy ul. Kolejowej 11.
Początek jesieni to bardzo dobry czas do sięgnięcia po nową książkę historyczną. Nadarza się ku temu doskonała okazja. Towarzystwo Przyjaciół Zielonki w ramach Biblioteczki Zielonkowskich Zeszytów Historycznych wydało kolejną już pozycję – Lublinerowie.
Tym razem jest to próba opisania rodziny o korzeniach żydowskich. Niektórzy jej członkowie w okresie międzywojennym, oraz przez całą okupację niemiecką związani byli bardzo mocno z Zielonką. Wśród nich mamy m. in. komendanta konspiracyjnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty AK – „Kuszla”, szefową rejonowej łączności Wojskowej Służby Kobiet -„Małą” i najmłodszą łączniczkę z II Rejonu AK „Celków”- „Mirkę”.
Autorka książki – Maria Ewa Slaska (to nie błąd drukarski, nie Ślaska i nie Śląska) jest nie tylko pisarką, dziennikarką i blogerką, lecz również zaangażowaną działaczką polonijną. Studiowała polonistykę, etnografię i archeologię w Gdańsku i Poznaniu. Od lat siedemdziesiątych pracuje jako dziennikarka i pisarka w Polsce (media oficjalne, solidarnościowe i nielegalne) i za granicą (w tym współpraca z paryską „Kulturą”). Od ponad trzydziestu lat mieszka w Berlinie. Pisze po polsku, niemiecku i angielsku. Powieść Portret z ametystem, debiut książkowy ukazała się 12 grudnia 1981 roku, w przeddzień stanu wojennego.
Ewa Maria Slaska (pseudonim literacki – Ewa Lubliner) tak o sobie pisze:
„To nie jest moje nazwisko. Przywłaszczyłam je sobie. Pochodzę z rodziny, która od 1939 roku ukrywała swoje nazwisko i pochodzenie. Nie wiedziałam więc, że moi praprapradziadowie nazywali się Heilpern, Dickstein i Cohn, pradziadkowie Lubliner, dziadkowie Federman. nie wiedziałam, że była to rodzina żydowska. Odkryłam to gdy miałam lat 35. Był rok 1985 i mieszkałam już wtedy w Berlinie.”
Spotkanie autorskie i promocja książki Lublinerowie rozpocznie się 25 września (wtorek) o godz. 18.30 w Zielonkowskim Saloniku Kulturalnym (w Muzeum Zielonki) przy ul. Kolejowej 11, poprowadzi miejscowy regionalista i nauczyciel historii Paweł Tadeusz Gajzler. Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymają książkę z autografem autorki.
źródło: UM Zielonka